Tvrdá voda

Co je tvrdá voda? Proč nám způsobuje takové problémy? Jak na tvrdou vodu? Opravdu si musíme stále kupovat novou rychlovarnou konvici a jiné spotřebiče? Neškodí našemu zdraví voda s vysokou tvrdostí? Musíme si raději kupovat vodu balenou, než abychom pili vlastní vodu ze studny? Opravdu musíme? Musíme? Nemusíte.... dnes se každý může svobodně rozhodnout, kterou vodu si vybere, zda svoji studniční, balenou nebo využije vodárenských služeb. U každého z nás se spolu s tématem tvrdá voda vyrojí mnoho otázek a otazníků. Na těchto stránkách Vám nebudeme nutit, která voda je ta nejlepší, ale společně se podíváme na to, co to ta tvrdá voda vlastně je, co se skrývá za slůvkem vodní kámen, jak se mu můžeme bránit a svoji vodu povýšit na takovou kvalitu, u které se nebudete muset o ničem rozhodovat....

Zajímá Vás více úprava tvrdé vody? Nabízíme poradenství ZDARMA. Kontaktujte nás!

Tvrdost vody je vlastnost, kterou způsobuje součet kationtů Ca2+ a Mg2+, tedy vápenaté a hořečnaté soli. Tyto kationy jsou potřebné pro správné fungování lidského těla, ale jak se říká, všeho moc škodí. Pro pitnou vodu jsou stanoveny doporučené koncentrace pro Ca2+ 40-80 mg/l, pro Mg2+ je to 20-30 mg/l.

Vodu dělíme podle její tvrdosti na (jednotky mmol/l):

velmi měkkou < 0,5 voda dešťová
měkkou 0,7 -1,25 voda na nepropustném podloží
středně tvrdou 1,26 – 2,5 voda z veřejných vodovodů a z některých studen
tvrdou 2,51 – 3,75 většina studniční vody z vrtaných studen
velmi tvrdou 3,76 – 4,5 voda z vápencových podloží
extrémně tvrdou > 4,6 voda z vápencových podloží

Celková tvrdost se udává ve stupních německých °N, v rozborech z vodáren je často udávána v jedotkách mmol/l nebo také v mval/l.

Pro přepočet mezi jednotkami:
1 mval/l = 0,5 mmol/l
1 mval/l = 2,8 °N
1 mmol/l = 5,6 °N

Tvrdost vody se vyskytuje jako stálá, trvalá nebo přechodná. Přechodné tvrdosti vody se můžeme zbavit jejím převařením. S tvrdostí stálou je to ovšem složitější. Přiznejme si, že s problémy stálé tvrdosti, která tvoří všudypřítomný a nepříjemný vodní kámen, se potýkají v domácnosti především ženy. Tím se samozřejmě nechceme dotknout mužů, kteří v domácnosti přiloží ruku k dílu..

Zatím zmíněný projev tvrdosti vody, a to usazování vodního kamene, je na první pohled jevem zřejmým, ale co takové úsady, které nejsou na první pohled patrné, ale o to více zákeřnější a vyžadující si vyšší náklady na své odstranění. Vodní kámen se může, a také usazuje, uvnitř praček, myček, boilerů nebo na topných spirálách. Zařízení takto pracují dlouho bez zjevných problémů, proto nás často překvapí jejich porucha. Ale to už je zpravidla pozdě. Nejdříve dochází ke zvyšování energetických nákladů a snižování účinnosti.

Negativní účinky tvrdé vody nejsou zanedbatelné. Tvrdost vody páchá v našich domácnostech velké škody, ale můžete se bránit úpravou tvrdé vody. Její hodnotu můžeme zjistit alespoň přibližně díky použití papírových testovacích proužků, nebo si nechat udělat přesný rozbor vody. Spolu se stanovením tvrdosti si můžeme nechat zjistit také obsah železa, manganu nebo dusičnanů ve Vaší vodě.

Oproti těmto testům existují i jednodušší testy na zjištění tvrdosti Vaší vody. Jestliže spotřebujete vyšší množství pracího prášku nebo při mytí mýdlo méně pění, máte vodu tvrdou. Pokud ale naopak mýdlo pění dostatečně a jeho spotřeba je nízká, máte vodu měkkou. Stejně tak na tvrdou vodu upozorní i pohled do rychlovarné konvice nebo na spirálu myčky. Jestli uvidíte vrstvu vodního kamene, nemusíte o tvrdosti vody dále přemýšlet, tento důkaz mluví za vše a situaci musíte řešit co nejdříve. Zvýšíte tím nejen životnost svých spotřebičů, ale snížíte náklady a také svoje starosti s čištěním a jeho častým odstraňováním.

A jak můžete svoje spotřebiče před zákeřností vodního kamene ochránit?

Existuje řešení úpravy tvrdé vody lokální, tzn. před každý spotřebič, nebo centrální, kdy se úpravna vody umisťuje na přívod vody do objektu.

Centrální řešení se nabízí použitím změkčovače vody. Úpravna pracuje na bázi iontoměničové výměny za pomoci pryskyřicové náplně. Je to spolehlivý způsob jak odstranit z vody přebytek vápník a hořčíku a vyhnout se působení chemie na lidský organismus. Samozřejmě nemůžeme z vody odstranit vápník a hořčík všechen, nebylo by to pro lidské tělo zdravé, ale upravíme složení vody tak, aby plně vyhovovalo normám pro pitnou vodu, nezatěžovalo naše tělo a zároveň neničilo domácí spotřebiče usazováním vodního kamene.

Jestliže Vás tato technologie zajímá a máte potíže s tvrdou vodou, neváhejte využít možnosti nás kontaktovat. Zodpovíme Vaše dotazy a pokud nám zašlete rozbor vody, nebo její tvrdost, s přiloženou informací, kolik lidí využívá Vaši domácnost a jakou máte spotřebu vody, vytvoříme pro Vás nabídku na míru. Všechny tyto informace mají pro nás velkou cenu, na jejich základě přesně stanovíme velikost změkčovací stanice a dokážeme Vám také vyčíslit spotřebu soli na jednu regeneraci.

Zajímá Vás více úprava tvrdé vody? Nabízíme poradenství ZDARMA. Kontaktujte nás!
Zařízení, které odstraní nežádoucí tvrdost vody naleznete na našem e-shopu www.aquanord-eshop.cz.